Fabrika Çözümleri

Fabrika Otomasyon Çözümleri - Mal Kabulden Depolara, Depolardan Üretim Beslemelerine, Üretimden Sevkiyata...
Fabrika Otomasyon Çözümleri

Yoğun sipariş ve sevkiyat trafiğiyaşanan fabrikalarda otomasyon sistemi oluşturmak, insan gücü, zaman hız ve doğruluk açısından sistemi artıya geçiren teknolojiler kullanarak çok kolay hale geliyor.
Fabrikalar, stok, üretim ve maliyet hacimlerinin yüksek olduğu işletmelerdir. Bunun yanında yönetimin çoğunlukla farklı bir konumda bulunmasından dolayı fabrika ve yönetim arasındaki bağ çok sağlıklı yapılandırılmadır.
Üretim projelendirmesi ve planlaması ve üretim hesaplaması titiz davranıllması gereken, aksi takdirde. büyük mali kayıpların yaşanabileceği aşamalardır. Bir fabrikaya otomasyın giydirmesi yapmak, iyi bir planlama gerektirmesinden ve adım adım yapılandırılmasından dolayı zaman ve dikkat isteyen bir süreçtir.

Bir Fabrikada; - Ham madde ve üretilen Stok Takibi
- Tek ya da birden fazla Depo Takibi
- Tedarikçi Mal Kabul Takibi
- Kalite Kontrol Operasynları takibi
- Müşteri / Tedarikçi Sipariş Takibi
- Müşteri / Tedarikçi Sevkiyat Takibi
- Üretim Planlama Takibi
- Üretim Takip
- Üretim Performans Takip
- Üretim Bazlı Personel Performans Takip
- İhtiyaç Analiz Takip
- Satın Alma Takip (Yönetim - Fabrika entegre)
- Lojistik Takip

ve daha fazlası otomasyon sistemi ile kontrol altına alınabilir, kontrol devinimi yüksek, hata payı düşük işleyişler Sistematik OTVT ile yapılandırılabilir. Yapılandırılan sistemlere en uygun, ekonomik ve performans orantılı ürün ve yazılım çözümleri ile yanınızdayız.

Otomasyon Sistemi Fabrikaya Hangi Süreçlerde Dahil Edilebilir?

Fabrikanızda sizden dinleyeceğimiz ve anlık şahit olacağımız sisteminize en uygun kontrol sistem alternatifleri yani kendi kontrol sınırlarını siz belirlersiniz.
Barkod teknolojilerini, Rfid teknolojilerini ve bu teknolojilerin cihazlarını kullanarak sizin yapınıza özel geliştirdiğimiz projelerimiz ile hedefi 12'den vurmak, değişmeyen hedefimizdir.
Yapılandırmış olduğumuz fabrika otomasyon giydirmeleri ile üretim, sevkiyat, kalite kontrol, mal kabul, depo gibi fabrika içi departmanlar ve fabrika genelinin yönetim ile anlık olarak bilgilendirme alması sağlanmaktadır.
Aynı sektörde olmasına karşın birçok fabrika kendi proseslerini uygulayarak işletmesini sürdürmektedir. Üretim prosesleri, fabrika kapasitesine göre farklılık göstermesine karşın hemen hemen aynı düzlemde bulunmasına rağmen sipariş, sevkiyat, planlama ve projelendirme süreçleri birbirlerinden farklılık gösterir.
ISO, TSE gibi standartlar ile kalite, işleyiş kontrolünü gerçekleştiren kurumlar otomasyon sisteminden yetkileri dahilinde alabildikleri ayrıntılı analizler ile kontrolün zamansal kaybının önüne geçilmiş olur.

Bant Takip Otomasyon Çözümleri

Söz konusu üretim bantı takibini gerçekleştirebilmek için geliştirilmiş barkod teknolojisini kullanan ve saniyede tarama hızının normal barkod okuyculara göre çok daha fazla olan endüstriyel tip barkod okuyucuları yardımıyla üretim stok miktarınızı eksiksiz olarak tutabilir, istenilen ürün tpine göre belirlenmiş barkod numaraları sayesinde stoklarınızı gruplayabilir, arka planda raporlamasını kolayca yapabilirsiniz.
Bant kullanarak seri üretim gerçekleştiren firmaların en büyük sıkıntısı stoklarınının takibini eksiksiz yapmaktır. Hızlı bir ürün akışının gerçekleştiği üretim bantlarında personel bulunması dahilinde bile tam bir sonuç alınması mümkün değildir.
Ayrıca, depo takip yönetimi sırasında kullanılan bant takiplarinde de stokların takibi açısından birçok sorun ile karşılaşılmaktadır. Sorunların çözümü noktasında personel kontrolü çoğu zaman yetersiz olmaktadır ve maliyeti etkileyici durumlar ortaya çıkmaktadır.

» Sınırsız sayıda stok takibini gerçekleştirebilirsiniz.
» Makine seri üretim bant hızı ne olursa olsun stoklarınızı, sisteme entegre edeceğiniz endüstriyel tip barkod okuyucular ile sorunsuz olarak kontrol altına alabilirsiniz.
» Üretim bantlarının aşamasına göre de aynı sistemi kullanarak, üretilen ürünlerin hangi aşamadan hangi aşamaya geçtikleri hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.
» Anlık alacağınız veriler ile üretim yapılan miktarınızı isteyeceğiniz tarih aralığı kriterinde raporlayabilirsiniz.
» Aynı bant üzerinden geçen birden fazla çeşit ürününüze vereceğiniz farklı barkod numaraları ile birden fazla stok çeşitlerinizin sayı takbini kolayca gerçekleştirebilirsiniz.
» Üretim sayımı için ekstra bir personel görevlendirme zorunluluğunuz ortadan kalkmış olur.
» Sistemi arka planda geliştirtmek istediğiniz özel yazılım projelerine, hali hazırda kullanmakta olduğunuz yazılımlara entegre edebilir, tam otomasyon sağlayabilirsiniz.

Barkod Otomasyon Çözümleri

Barkod teknolojisi, günümüz teknolojisinde en yüksek seviyede geliştirilmiş ve geliştirilmeye devam eden, güvenilirlik açısından dünya genelinde tercih sebebi olan, kesin sonuç dönümü noktasında en çok güvenilen kontrol sistemidir.
Üretim, Stok, Depo, Bant, Organizasyon, Fabrika, Personel, Mağaza, Market Takipleri gibi birçok alanda kullanılan Barkod Teknolojisi, Pera Yazılım ve Danışmanlık ile birlkte artık tüm sektörlere hitap ediyor.
İnsan kaynaklı hataları minimum seviyeye indirmeyi hedeflenen ve diğer takip - izleme teknolojileri arasında en oturmuş ve kullanımı kolay ve maliyeti daha düşük olan Barkod Teknolojisini kullanarak siz değerli müşterilerimizin sorunlarına çözüm üretiyoruz.

- Mağaza ve market gibi perakende sektöründe hizmet veren işletmelerde günlük işleri hızlı ve hatasız olarak yürütülmesini sağlar.
- Hesapların işlenmesi, kasanın kapatılması ve daha önce el ile yapılan pek çok işlemin süratle yapılmasına imkan sağlar.
- Personelin verimliliğini artması ve zamandan tasarruf açısından da büyük yararlar sağlayan barkod sistemi, malları raflardaki dağılımını kolayca takip ederek eksikliklerin zamanında sipariş verilmesine yardımcı olur.
- Fiyat ayarlamalarında kolaylık sağladığı gibi aynı zamanda kasiyerlerin fiyat ezberlemelerini yanlış işlem yapmaları gibi büyük sıkıntıları da ortadan kaldırmaktadır.
- Firma içi analiz raporlamalarının çok daha etkin ve kısa sürede alınmasına yardımcı olur.

Perakendecilik Sektörü Avantajları

- Barkod sistemi ambarlara gelen malları bilgisayarlara daha çabuk ve hatasız işlenmesinde, sevkiyat işlemlerinde, sipariş kayıtlarında depolamada toptancılara büyük kolaylıklar sağlar.
- Perakendecilere yönelik hizmet ve bilgi akışında sürat sağlanarak dağıtımcıların idare bilgilerinin geliştirilmesine de katkıda bulunur.
- Perakendecilere ve toplu alım gerçekleştiren tüketicilere yönelik alınan siparişlerin çok daha hızlı ve doğru şekilde iletilmesini sağlar.

Toptancılık Sektörü Avantajları

- Barkod sistemi, ürün / hizmet satışı ve siparişi aşamsında hata yapma oranını azaltr.
- Ürün üzerindeki barkod ile, ileride çıkabilecek sorunlar ile ilgili hızlı çözüm noktasonda yardımcı olur.
- Müşteri, verdiği sipariş, satın aldığı ürün / hizmet ya da yapacağı ödemeler noktasında çok daha güvenli hisseder.
- Hızlı hizmet sayesinde müşterinin de zamandan tasarruf etmesi sağlanır.

Tüketici Avantajları

- Barkod sisteminin en büyük avantajı dünyanın her yerinde geçerli olan tek bir numara kullanmayı mümkün kılmasıdır.
- Üreticiler, uygulanan Barkod sistemi ile ürünlerinin satış noktalarında otomatik olarak toplanan bilgiler sayesinde ,yeni bir ürünün satışındaki başarıyı ve satış artırma imkanlarını süratle izleyip değerlendirebilirler.
- Personel, Makine bağımlı / bağımsız belirlenen kriterlerdeki üretim performanslarını anlık olarak analiz edebilir ve iyileştirici çözümlere daha çok eğilim gösterebilirler.
- Üretim planlaması esnasında zamandan tasarruf edilmesi sağlanır.
- Siparişleri etkin bir şekilde yönetebilir, planlama sayesinde kapasite üstü ve altı iş alınmasının önüne geçilerek üretim verimliliği arttırılır.
- Üretim sorunları ile ilgili yapılan bilgilendirmelere hızlı bir şekilde dönüş yapılır, sorun tespit süresi kısaltılır.
- Üretilen ürün stokları noktasında planlayıcı görev üstlenir ve depo planlama, stok sorgulama ve sevkiyat noktasında etkili çözümler sunar.

Üretici Avantajları
Barkod Sisteminin Avantajları Nedir?

Barkod, değişik kalınlıktaki dik çizgi ve boşluklardan oluşan, verinin otomatik olarak ve hatasız bir biçimde başka bir ortama aktarılması için kullanılan bir yöntemdir.
Barkod sistemi, ürünlerin/hizmetlerin bilgisayarlara (kablolu -kablosuz) bağlantılı optik okuyuculu cihazlar ile kimliklendirilmesini öngören bir sistemdir.
Günümüzde kullanılan pek çok barkod standartı bulunmasına rağmen birim ambalaklar üzerinde Türkiye'de EAN-13, sevkiyat birimleri (ağırlıklı koli) üzerinde ise ITF-14 adı verilen standartlar yaygın olarak kullanılmaktadır.
Birçok firma, müşteri ve üretim barkodlamasını ayrı olarak yapılandırmakta ve iç / dış takibini bu şekilde gerçekleştirmektedir.

Barkod Nedir? Barkod Sistemi Nasıl İşler?

Barkod sistemini sektör ayrımı olmaksızın tüm işletme yapıları kullanabilmektedir. Burada önemli olan nokta, ihtiyacı iyi analiz etmek ve en doğru / ekonomik çözüm önerisini müşteri ile buluşturmaktır.
Günümüzde birçok barkod sistemi adı altında sistem yapılandırlmaları gerçekleştiriliyor ve bir çoğu da sürdürülebilirlik ve verim noktasından uzak kaldıklarından dolayı iptal edilmektedir.
Bu handikapın en büyük nedeni; deneyim sahibi olmayan kişilerce sistemin yapılandırılmayı çalışılmasıdır. Bunun yanında, barkodlu cihazlar noktasında gelişen teknolojinin takip edilmemesi nedeniyle yeni ve ekonomik çözüm önerileri noktasında firmaların zayıf kalması da proje başarı oranını ciddi anlamda düşürmektedir. Ayrıca en büyük sorunlardan bir tanesi de sistem dahilinde verilen yazılımların, firmanın kendi bünyesinde yapılandırılmaması ve az ortak özelliği bulunmasına rağmen birçok sorun çözümü noktasında aynı paket yazılımların otomasyon sistemine entegre edilmesidir.
Pera Yazılım ve Danışmanlık olarak, barkod teknolosi üzerindeki deneyimimize güveniyoruz ve sizinle en doğru çözümü kavuşturmak noktasında hem cihaz hem de yazılım argemize sonuna kadar güveniyoruz.

Stok - Depo Takip Otomasyon Çözümleri

Stok takibini kontrol altına almak, stokların depo içindeki düzeni, depo kapasitesi ile orantılı stok yönetimi, depo transferleri noktasında kontrol sistemi geliştirmek için planlanan stok - depo takip otomasyonları potansiyelinizin farkında olarak ticaret yapmanıza imkan tanır. Her işleyiş için stok ve depo takibinde önemli olan etkenler değişiklik göstermektedir dolayısyla stok - depo takibi, yerinde ve doğru bir analiz, iyi planlanmış bir yazılım ve sistemi iyileştirici ve hızlandırıcı,koşullarla en uyumlu cihaz kombinasyonları ile yapılandırılmalıdır.
Depo ve stok takibi, ürün sirkülasyonu az ya da çok tüm firmalar için önemlidir. Ancak, stok ve depo takibini etkin bir şekilde yöneten bir işletme gerçek anlamda kar / zarar analizini yapabilir. Depo ve stok analizini doğru yapan bir firma, sipariş potansiyelinden üretilecek ürün depolama potansiyeline kadar birçok veriyi analiz ederek çok daha sağlıklı bir çalışma platformu planlamış olur.Stok - Depo takibi, özellikle birden fazla depo ile çalışan ya da depolama alanı büyük olan işletmeler ile maliyeti yüksek stokların bulunduğu ya da çok çeşitli stok yelpazesine sahip işletmeler için büyük bir ihtiyaç oluşturmaktadır.

» Stoklarınızı sınıflandırarak ürün gruplarınızı yönetmenizi sağlar.
» Aktif depo takibi ile, depoya giren - çıkan stok sirkülasyonunu kolayca yönetmenizi sağlar.
» Deponuzu daha düzenli planlayarak yerden ve zamandan tasarruf etmenizi sağlar.
» Depo sayımlarının kolayca üstesinden gelinir, zamandan tasarruf edilir.
» Kontrol mekanizmasının barkod ya da rfid gibi teknolojiler ile sağlanmasından dolayı stok kayıpları ve güvenlik açıkları azalır.
» İlgili stoğa çok daha hızlı erişim sağlanır.
» Stok geçmişine hızlı erişim sağlanır.
» İlk giren ilk çıkar, ilk üretilen ilk sevkedilir, sipariş bazlı üretim" gibi prensipler sağlıklı bir şekilde işlenmiş olır.
» Stok / cari takibi anlık olarak yapılır sorunlara anlık müdahale imkanı tanır.
» Stok ve depo bazlı etkin ve detaylı raporlamalar alınmasına olanak verir.

Mobil Sistem Çözümleri

Operasyonlar anında barkodlarından okutalacağı için özellikle üretim safhaları (Prosesleri) ve başlama-bitiş süreleri eş zamanlı sisteme aktarılır. Bu sayede iş süreçlerinin doğru olarak hesaplanması sağlanır. Mobil uygulamalar, işlemelerini barkodlu olarak yapan tüm firmaların kullanımı için uygundur. Aynı sistem tercih edilmesi halinde rfid teknolojisi ile de yapılandırılabilir. Pratik ve hızlı işleyişinden yararlanmak isteyen tüm işletmeler, mobil uygulama sistemlerini kullanabilirler.
Mobil uygulamalar, taşınabilir sistem olmalarından dolayı aktif sahada işleyiş yürüten firmalar, depo, üretim alanı, sevkiyat gibi büyük alanlarda çalışan firmalar içinteknolojisine uygun olarak el terminali gibi cihazlarla entegre sistemlerdir.
Mobil uygulamalar ile, üretim prosesleri, depo giriş / çıkış işlemleri, sevkiyat işlemleri, mal kabul işlemleri, saha satış ve sipariş alma gibi birçok işlemi bilgisayar bağımsız yapabilirsiniz.
Büyük alanlar, stok sayım ve kontrolünde büyük zorlukları da beraberinde getirir. Büyük sahalarda çalışan (sevkiyat, depo, saha satış vb.) işletmeler için saha genişliği, gerekli prosesleri yürüterken zamansal ve kontrol bazlı sorunlar yaşarlar.

» Tüm El terminalleri (PDA) lara uyumludur.
» Her sektörün kullanımına uygun bir şekilde yapılandırılabilir.
» Tüm Yazıcı modelleri ile çalışabilir.
» Online veri tabanı özelliği ile bilgileri anlık olarak merkeze aktarabilir ya da çevrimdışı çalışarak istenilen zamanda merkeze manuel olarak aktarılabilir.
» Tahsilat ve Ödeme bilgisi girişleri kolaylıkla yapılabilir.
» Araçta Fatura, Sipariş, Teklif, Ürün Transferlerini, kolaylıkla yapılabilir.
» Sevkiyat işlemleri anlık olarak yerine getirilebilir.
» Mal kabul işlemleri ve kalite kontrol etkin bir şekilde yönetilebilir.
» Depo sayım işlemleri hızlı ve doğru bir şekilde yapılandırılabilir.
» Sistem akışı dahilinde istenilen alanda sisteme dahil edilebilir.
» Tüm ticari programlara entegre olabilir
» Merkez ile mesajlaşma özelliğine sahiptir.

Mobil Sistem Çözümleri

Mobil uygulama sistemlerini istediğiniz akıllı telefon aracılığı ile kullanabileceğiniz uygulamalar konusunda da Pera Yazılım ve Danışmanlık olarak hizmet vermektedir. Android uygulamalar konusunda tecrübeli ekibimiz ile pratik, hızlı, kullanıcı dostu yazılımlar gerçekleştirilebilir, sistem dahiline entegre çalışacak destek birimleri yapılandırılabilir.
Mobil uygulamlar ile, işletmenizdeki satış kolaylığını satışa çıkan aracınıza da taşıyor. Fatura, sipariş, stok kontrolü, cari bilgileri, ödeme ve tahsilat bilgilerine işletmenizin dışında kolay erişim sağlıyor anlık haberleşme modülü ile tüm bilgiler avucunuzun içinde!
Gezici satış ekiplerinde merkezle eş zamanlı bağlantılı olarak çalışabilen anlık sipariş ve faturalama uygulamaları ile . tüm ticari uygulamalara entegre olarak kendi sisteminizi kullanabilirsiniz.